New Search
   

PIN:
031051797

AIN:
1973-01-1-12-025
Situs Address:
1085 Victor St
 
Owner Address:
1085 Victor St
City/State/Zip:
Aurora, CO 80011-6508
 
Neighborhood:
Hoffman Town
Neighborhood Code:
218.00
Acreage:
0.1640
Land Use:
Traditional
 
Legal Desc:
Lot 28 Blk 13 Hoffman Town 2nd Flg

Total
Building
Land
2026 Appraised Value
391,000
221,000
170,000
2026 Assessed Value
23,929
12,369
11,560
2026 Assessed School Value
27,566
15,581
11,985
 
2025 Mill Levy: 98.232

Type
08-11-2025
402,000
12-04-2021
0
06-26-2019
0
10-09-2015
210,000
07-29-2004
150,000
10-28-2003
0
12-15-1997
92,000
08-27-1993
60,900
02-22-1962

Bedrooms
3.00
Bathrooms
2.00
Architectural
1 Story/Ranch
Year Built
1952
Exterior Wall
Wood Siding

Covered Porch
253
 
Patio slab or Terrace
60
 
First Floor
1341
 
Attached Garage
231
Bldg Total Area:
1341