|
|
Total
|
Building
|
Land
|
|
2026 Appraised Value
|
1,396,700
|
1,024,700
|
372,000
|
|
2026 Assessed Value
|
90,216
|
64,920
|
25,296
|
|
2026 Assessed School Value
|
98,467
|
72,241
|
26,226
|
| |
|
|
|
2025 Mill Levy:
|
78.766
|
|
|
Sale
|
Book Page
|
Date
|
Price
|
Type
|
|
|
10-03-2007 |
0 |
|
|
|
04-26-1994 |
201,000 |
|
|
|
Building |
Building |
Attributes |
Recorded |
| |
1 |
Quality Grade |
Good |
|
|
Improvement Type |
Traditional |
|
|
Bedrooms |
4.00 |
|
|
Bathrooms |
3.00 |
|
|
Architectural |
2 Story |
|
|
Floors |
0.00 |
|
|
Heat Method |
Forced Air Unit |
|
|
Cool Method |
Central Air |
|
|
Year Built |
1970 |
|
|
Roof |
Asphalt/Composition Shingle Roof |
|
|
Fireplaces |
1.00 |
|
|
Exterior Wall |
Masonry Veneer |
|
|
Wall Code |
|
|
|
Construction Type |
D - Wood or Steel Studs Frame |
|
|
Land Line |
Units |
|
Land Use |
|
1.0000 LT |
|
Single Family Residential |
|
|
|
|
|
|
|
|