New Search
   

PIN:
031014344

AIN:
1971-34-1-08-013
Situs Address:
2780 S Lincoln St
 
Owner Address:
2780 S Lincoln St
City/State/Zip:
Englewood, CO 80113-1539
 
Neighborhood:
Yale Heights/Strayers Broadway Heights/Bates Logan
Neighborhood Code:
264.00
Acreage:
0.1100
Land Use:
Traditional
 
Legal Desc:
Lot 21 & S 1/2 Of 20 Blk 2 Killies Sub Res Of 2/3

Total
Building
Land
2026 Appraised Value
539,900
269,900
270,000
2026 Assessed Value
33,042
14,682
18,360
2026 Assessed School Value
38,063
19,028
19,035
 

Type
07-25-2019
430,000
05-07-2014
269,000
10-02-2009
209,000
10-15-2002
0
03-15-1994
78,000
01-01-1982

Bedrooms
3.00
Bathrooms
1.00
Architectural
1 Story/Ranch
Cool Method
Central Air
Year Built
1928
Exterior Wall
Wood Siding

Covered Porch
24
 
Patio slab or Terrace
224
 
Outbldg Parking Res
612
 
First Floor
1024
 
Basement Total
396
 
Basement Finish
356
Bldg Total Area:
1024